Chcesz oddać swoje zepsute auto na złom? Przeczytaj, co musisz wiedzieć na ten temat

Posted on 05/07/2018 7:29am

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale proces złomowania aut jest niezwykle ważne. Naturalnie mowa o legalnym złomowaniu, bo są przypadki, że ktoś to podejmuje się tego bez wypełnienia wyznaczonych reguł.


Kasacja
Author: KOMUnews
Source: http://www.flickr.com
Wybrana ze stacji demontowania auta musi przyjąć auto predestynowany do kasacji, ale wyłącznie jeśli właściciel dostarczy wszystkie potrzebne dokumenty.Tego rodzaju dokumenty to dowód osobisty, lub inny, który będą potwierdzać naszą tożsamość, karta pojazdu i dowód rejestracyjny. Koniecznością warsztatu, do którego oddajemy nasz pojazd , który nie jest dopuszczony do rejestracji, jest unieważnienie wymienionychzaświadczeń. Niezbędne jest też wydanie oświadczenia, o tym że samochód (więcej szczegółów) został przyjęty do kasacji.

Równocześnie kasacja pojazdów to także wtedy, kiedy samochód (warte przeczytania) jest wybrakowany, więc wówczas także musimy zdobyć potwierdzenie, iż tak naprawdę było. Najistotniejszym obowiązkiem tego typu warsztatu jest wysłanie w terminie do tygodnia dokumentów, które potwierdzają demontaż auta. Tego typu dokumenty powinny zostać dosłane do właściwego działku komunikacji. Po naszej stronie również jest obowiązek zgłoszenia się do działu komunikacji, żeby wyrejestrować samochód. Zanim to jednak wykonamy musimy zapłacić zadawnione składki ubezpieczenia OC, naturalnie, jeśli wcześnie tego nie zrobiliśmy.


Co jeszcze należy wiedzieć? Niszczeniem i recyklingiem samochodów mogą zajmować się specjalne zakłady złomowania pojazdów. Kasacja samochodu nic nie kosztuje, jednak istnieją pewne warunki. Auto, które tam oddajemy musi być kompletne, zaś jego waga musi mieć tyle, ile wynika to z dowodu rejestracyjnego. Jeśli chcieliśmy jeszcze zarobić na zużytym samochodzie, np. sprzedając jego sprawne części, liczmy się z następnymi kosztami. Jeśli specjalista stwierdzi, że auto jest niekompletny, a jego waga jest niższa niż 90% wartości uwzględnionej w dowodzie rejestracyjnym, możemy zapłacić nawet do 10 zł za każdy „brakujący” kilogram. Nic w tym dziwnego – tak naprawdę sprzedaż sprawnych części z zużytych aut to dużą część dochodów punktów demontażu pojazdów.

Tags: samochód, ubezpieczenie, dokumenty, waga, złomowanie