Chip tuning – metoda na wzrost mocy silnika auta

Posted on 14/07/2022 7:10am

Współczesna motoryzacja zaznacza się ogromną innowacyjnością. Niektórzy jej miłośnicy szukają i chcą czegoś więcej od siły, które ich pojazdy posiadają. Chcąc, by ich pojazd wyróżniał się wśród innych swoją niepowtarzalnością. Tym wyjątkiem, który musi wyróżniać pojazd jest siła silnika.


silnik
Author: James Case
Source: http://www.flickr.com
Odpowiednim i idealnym rozwiązaniem został chip tuning, który podwyższa siłę silnika samochodu. Owe zwiększenie bezspornie przyniesie dużo satysfakcji z prowadzenie i pozwoli odkryć samochód na nowo. Skutkuje to większym przyśpieszeniem samochodu niezbędnym przy wyprzedzaniu.

Doczytaj:

Należy jednak dłużej wniknąć w termin chip tuning, aby uśwtuning (co to chipowanie silnika)ć sobie czego dokładnie się tyczy. Definicją tym określa się modyfikację oprogramowania umieszczonego w centralce sterującej, które monitoruje silnik. Sterownik jest zaprogramowany tak,by moc silnika była jak najlepsza. W komputerach tych zmieniana jest zawartość zewnętrznej pamięci programu znajdującej się w układzie scalonym. W usprawnieniu auta bierze się pod uwagę parametry pracy silnika - ciekawa strona.


silnik
Author: Jorge de la Llama
Source: http://www.flickr.com
Modyfikacje te możliwe są do zastosowania w większości aut z silnikami diesla i benzynowymi. Komputer ma wiedzę o tym jak sterować paliwem i zapłonem w jakichkolwiek warunkach. Dodatkową zaletą zabiegu o nazwie chip tuning jest to, że nie zwiększa się zużycia paliwa oraz nie ma wpływu na wytrzymałość silnika.

Chip tuning korzysta z zasobów koni mechanicznych, które twórca sobie zaplanował. Poprzez to zgadzamy się na to, że samochód ma stanowczo mniejszą akceptację na błędy kierowcy. Bezpieczne przyśpieszenia dla silników wolnossących to około 5% pierwotnej mocy, dla silników doładowanych 20%, a nawet 50% nominalnej mocy.

Taki zabieg zapewnia wielu użytkownikom samochodów mnóstwo radości, a jedną z jego atutów jest także świadomość bezpiecznego i szybszego wyprzedzania, które przydaje się na ulicach. Podsumowując chip tuning to łatwy zabieg, który jest efektywny na tyle, że potrafi kompletnie zmienić wzrost mocy auta oraz zapewnić dużo większa siłę silnika i obniżyć wyniki spalania.

Tags: komputer, samochód, Silnik