Co to motoryzacja? Jej przeszłość i kilka zazwyczaj niekojarzonych ciekawostek

Posted on 15/06/2017 7:32am

Czy zastanawialiście się czym właściwie jest motoryzacja? Najłatwiejsza odpowiedź na to pytanie sama nasuwa się do głowy – to całokształt faktów dotyczących zastosowania pojazdów drogowych, jak również szynowych. Pomimo że prawie każdy zna odpowiedź, niewielu spodziewa się, że losy motoryzacji rozpoczęły się już na długo przed naszą erą. To właśnie wówczas człowiek odkrył koło.

przy samochodzie
Nie odbiegajmy jednak w tak odległe rejony. Głównym punktem w dziejach motoryzacji było zbudowanie pierwszego pojazdu jeżdżącego za pomocą maszyny parowej w 1769 r. Uzyskiwał on prędkość 4 km/h. Z tego powodu jak łatwo zgadnąć nie został zapamiętany. Kolejnym decydującym przełomem była konstrukcja tzw. rakiety, czyli pierwszej lokomotywy. Teraz rozróżniamy wiele odrębnych rodzajów paliw. Przypomnieć trzeba choćby silniki elektryczne. To zróżnicowanie umożliwia dobranie silnika ze względu na rodzaj użytkowania samochodu (poznaj szczegóły). Odrębną decyzję podejmie osoba lubiąca szybką lub wolną jazdę

W naszym kraju zalążki dziejów motoryzacji sięgają czasu sprzed I Wojny Światowej. Na dzień przed wybuchem wojny w naszej stolicy zarejestrowanych było około 400 samochodów. Między poszczególnymi regionami dało się odczuć ogromne różnice. Ciekawy jest fakt, iż początkowo paliwo kupowano w aptekach. W czasach współczesnych motoryzacja to niewątpliwie jedna z czołowych dziedzin naszej gospodarki (warto zajrzeć). Oprócz produkcji samochodów ważną rolę odgrywa pełna infrastruktura odnosząca się do samochodów , a także przepisy prawa. To także hobby wielu ludzi. Pasjonaci starych samochodów, liftingu aut, czy chociażby danej marki często organizują zloty aby wspólnie wymienić się poglądami, ale również pośmiać się w zgranym zgrupowaniu.

starsze auta
Author: JOHN LLOYD
Source: http://www.flickr.com
Pamiętajmy, że trudną do pominięcia częścią opracowywanego tu tematu są motocykle. Ich właściciele stanowią wręcz osobną widowiskową subkulturę. Charakteryzuje ich charakterystyczny ubiór, który spełniać musi wymogi ochrony ciała. Posiadacze dwóch kółek również dzielą się na kilka grup. Pierwsza to miłośnicy szybkiej jazdy, natomiast druga to harleyowcy. Tak czy inaczej tematyka związana z motoryzacją jest wyjątkowo szerokim zagadnieniem, z którym warto się zapoznać.

Tags: motoryzacja, Silnik, paliwa