Co zrobić gdy bliska osoba się jąka?

Posted on 07/02/2023 7:30am

Jąkanie to dolegliwość, z którą w tym kraju żyje około 1-2% dorosłych i około 4% dzieci. Ponieważ jąkanie można skutecznie leczyć powinno się zadbać o stosowną opiekę osoby dotkniętej tym problemem. Rodzice i znajomi powinni wiedzieć z czego jąkanie wynika, jak przebiega terapia i gdzie można otrzymać pomocną dłoń.
PrzyczynyJednym z czynników sprawczych jąkania jest tzw. jąkanie rozwojowe powiązane z naturalną niepłynnością w mówieniu małego dziecka. Usiłuje ono w takiej sytuacji oddać słowami swoje myśli szybciej niż potrafi. Czynnikami powodującymi jąkanie mogą być również problemy neurologiczne. Przyczyna jąkania może również tkwić w czynnikach środowiskowych jak momenty silnie stresujące w młodości (np. bolesna szczepionka) czy niestosowne reagowanie na oznaki niepłynności fizjologicznej. Częste upominanie dziecka czy kończenie za dziecko słów może być przyczyną pogłębienia jąkania.

PomocJeżeli ujrzymy u dziecka kłopoty z mówieniem, w szczególności, gdy wiążą się one z emocjonalnym zachowaniem dziecka, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Logopeda lub neurologopeda ze znacznym doświadczeniem na pewno będzie bezcennym wsparciem i źródłem wiedzy.

Kliknij bez obaw ten odnośnik - znajdujące się tu uwagi z serwisu (maruna.wroclaw.pl/) zapewne są dla Ciebie frapujące - odnoszą się pokrewnej tematyki.

Pomoże on zrozumieć przyczyny problemu w konkretnym przypadku, a co ważniejsze zaproponuje sposoby leczenia. Terapia jąkania w większości przypadków daje bardzo dobre efekty.

LeczenieIstnieje dużo sposobów terapii jąkania. Najbardziej rozpowszechnione metody klasyczne obejmują takie zachowania jak praca nad identyfikacją i usunięciem przyczyn lęku, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia panowania nad mówieniem przy pomocy pauz czy wyśpiewywania. Inną metodą jest nieco dyskusyjna metoda Trwałej Normalizacji Mowy Lilii Ariutiunian. Polega ona na uregulowaniu procesu mówienia przez wykorzystanie ręki dominującej i przezwyciężaniu lęków.Niezależnie od opieki lekarskiej oraz metody leczenia niezwykle istotne jest właściwie wsparcie ze strony najbliższych pacjenta. rodzina i znajomi powinni mówić normalnie, słuchać uważnie i mieć dużo cierpliwości dla osoby z problemem jąkania.

Jeśli potrzebujesz pomocy odwiedź stronę

Tags: dziecko, dziecka, dzieci, rodzina, ćwiczenia, efekty, praca

Source: Szerszeńska