Co zrobić, gdy nasz klient staje się dłużnikiem? Zatrudnić firmę windykacyjną? Niekiedy to jedyne wyjście

Posted on 10/07/2021 8:58am

Zdobycie klienta przy wielkiej konkurencji na rynku jest bardzo trudne, podobnie jak jego utrzymanie. Najprawdopodobniej stąd więc wiele firm twierdzi, że upominanie się o zaległą zapłatę może odstraszyć kontrahenta i sprawić, że odejdzie do innego dostawcy towarów lub usług.


skąd wziąć pieniądze?
Author: Andrius Repsys
Source: http://www.flickr.com
Niestety tego typu podejście jest bardzo niebezpieczne, bo klient może pomyśleć, że nie musi śpieszyć się z zapłatą zaległej faktury a jednocześnie opóźnienie zapłaty może trwać bardzo długo. Należy pamiętać, że upomnienie się o swoje pieniądze jest naturalne i zgodne z panującymi w biznesie zasadami. Każda z firm powinna mieć zdefiniowane procedury windykacyjne, odnoszące się do reakcji na brak zapłaty już na wczesnym etapie przeterminowania faktury. Windykacja polubowna może odnosić się do bezpośredniej rozmowy z klientem lub korespondencyjnym powiadomieniu go o powstałej zaległości. Zdefiniowanie nowego terminu zapłaty należności to pierwszy krok do rozwiązania problemu z nierzetelnym klientem.

Natomiast niewywiązanie się przez niego z pewnych ustaleń powinno być jasnym sygnałem dla wierzyciela o chęci współpracy klienta. Dalsza współpraca z takim podmiotem jest ryzykowna, a szczególnie stosowanie wobec niej odroczonego terminu płatności. Jak przypomnienia i dobra wola nie są wystarczające trzeba skorzystać z bardziej przekonującego środka, czyli wynajęcie firmy windykacyjnej. Firma windykacyjna ma określone procedury w sytuacji trudnych klientów, którzy nie za bardzo śpieszą się żeby uregulować płatność, więc możemy liczyć na dobre wyniki.


tego rodzaju procedury windykacyjne bardzo często przebiegają tak właśnie, że dłużnik dostaje szansę. Firma windykacyjna planuje z nim porozmawiać, przedkładając mu możliwości spłaty długu.

Czy zaciekawiła Cię treść tej witryny? Chcesz zgłębić większą ilość informacji? To, odwiedź stronę internetową, która da Ci dużo interesujących faktów.

Jeśli to nie poskutkuje stosuje się bardziej zdecydowane metody. Niestety, jak pokazuje praktyka, czasem te bardziej zdecydowane metody są konieczne, żeby odzyskać dług dla klienta. Mimo to wielu jest klientów, którzy mieli przejściowe problemy finansowe, a jak już się poprawia czym prędzej pragną oddać należność. Dla takich klientów windykacja nie jest przerażająca, bo początkowe działania są na tyle spokojne, iż dłużnik, który ma dobrą wolę i chęć zwrotu długu, zostanie potraktowany z pełnym szacunkiem.

Tags: biznes, usługi, dług, zaległości