Czemu czujniki są tak niezbędne w każdym samochodzie, na co mają wpływ? Na co zwracać uwagę?

Posted on 25/11/2020 1:11pm

W każdym samochodzie odnaleźć można mnóstwo różnych czujników. Można wymienić takie typy, jak czujnik temperatury powietrza oraz ciśnienia w kolektorze ssącym, ale także czujniki położenia czy przepływomierz. Każdy rodzaj ma wpływ na pracę silnika. W aktualnych konstrukcjach od ich wskazań jest zależne bardzo dużo, to czy odpowiednio przebiega praca.
Czujniki, które kontrolują pracę coraz większej ilości układów w samochodzie bezpośrednio mają wpływ na parametry spalania mieszanki w cylindrze. Od takich wskazań jest zależny okres otwarcia wtryskiwaczy kąta przesuwania zapłonu, a jednocześnie ewentualnej zmiany faz rozrządu. Najważniejsze wskazania biorą się z czujników położenia wału korbowego, a także wałków rozrządu. Producenci tworzą najczęściej jedno lub drugie rozwiązanie i zamontowują w silnikach czujnik Halla albo czujnik indukcyjny.

silnik
Author: Chris F
Source: http://www.flickr.com
Położenie wałka kontrolowane jest przy pomocy kół impulsowych, które na swym obwodzie nie mają jednego “zęba”, w tym miejscu koła (alufelgi 15) jest przerwa, jaka dla czujnika jest znakiem całkowitego obrotu wału. Jeżeli oporowe czujniki temperatury nie przekazuje sygnału do jednostki sterującej, nie jesteśmy w stanie zdefiniować położenia tłoków w różnych cylindrach tak więc silnik nie będzie mógł zadziałać.

Oczekujesz na nowy post? Pragnę poinformować Cię, że autorska strona jest już gotowa. W takim razie zapraszam do przejrzenia jej.

Oprócz danych, które biorą się z wału korbowego i wałków rozrządu, do najlepszej pracy silnika konieczne są parametry dotyczące powietrza dostarczanego do cylindrów. Sprawdzenie ilości zasysanego powietrza odbywa się w kolektorze dolotowym przy wsparciu przepływomierza. Sterownik na podstawie dodatkowych danych o temperaturze zasysanego powietrza, a także cieczy chłodzącej silnika, może regulować czas otwarcia wtryskiwaczy, co może przekładać się na wartość paliwa w mieszance paliwowo-powietrznej.Przykładowo, jak temperatura powietrza i cieczy chłodzącej jest zbytnio mała, mieszanka wzbogacana jest, by sinik poprzez lepsze obroty prędzej osiągał najbardziej optymalną temperaturę pracy. Zwiększenie obrotów może być również podyktowane za pomocą sygnału z czujnika z układu wspomagania, w chwili jak na postoju kręcimy kołem kierownicy. Miejmy to na uwadze, a najbardziej odpowiednie czujniki kupujmy wyłącznie u autoryzowanych sprzedawców, jesteśmy w stanie tam jednocześnie otrzymać inny konieczny sprzęt, jak pehametr ciekawy artykuł od . Dzięki temu można zakupić kilka przedmiotów, jakie na pewno okażą się pomocne w różnorodnych sytuacjach.

Tags: temperatura, sprzęt, producenci