Czy warto zawierać umowy? Czy zdarzają się sytuacje, gdy nie musimy ich podpisywać?

Posted on 08/02/2023 2:24pm

Kontrakt jest złożenie dwóch tych samych postanowień. Ma ona często postać pisemną i często stanowi ważny dowód w ewentualnych sprawach cywilnych. Każda umowa, zawarta w formie ustnej, albo na papierze jako akt notarialny, jest ważna dla obu stron. Nie oznacza to natomiast, że każda z takich umów jest dokumentem. Polskie prawo bowiem umożliwia zawieranie umów w różnej formie, niektóre natomiast umowy wymagają wyjątkowej formy, tak jest na przykład w momencie sprzedaży nieruchomości.

Umowa biznesowa
Author: Startup Registry
Source: http://www.flickr.com
Powinniśmy w takim momencie przygotować akt notarialny. Umowa jest cennym dowodem w ewentualnych sprawach sądowych, przez to najlepiej zawierać ją pisemnie, nawet jak w konkretnym przypadku kodeks cywilny tego nie wymaga. Trzeba pamiętać, iż sąd uzna umowę za wiążącą jedynie w momencie, kiedy jest ona podpisana przez dwie strony. Czytaj też .Umowa nie posiadająca podpisów albo jedynie z podpisem jednej ze stron nie ma niestety mocy prawnej. Jak uczestniczymy w postępowaniu gospodarczym ten dokument trzeba załączyć do pozwu, dobrze jest jeżeli będzie to oryginał. Zgodnie z artykułem 479 powód musi podać w pozwie nie jedynie twierdzenia, ale także dowody na ich poparcie. Umowa jest często najważniejszym dowodem, który potwierdza wykonanie czynności prawnej. Niektórzy są zdania, iż nie warto w niektórych sytuacjach zawierać umów.

Jeśli masz chęć uzyskać więcej danych na ten wątek, to odnajdziesz je zapewne pod tym linkiem, gdzie są one bardzo szczegółowo opisane.

To rzecz jasna złe podejście, gdyż warto mieć to na uwadze w każdej sytuacji. Nieważne czy jest to umowa o roboty budowlane lub też umowa o świadczenie usług, za każdym razem to jedyny sposób, aby przyszłe spory, nieporozumienia miały jakąkolwiek podstawę prawną ().

umowa o pracę
Author: Victor
Source: http://www.flickr.com
Jeśli natomiast zdarzy się tak, iż coś pójdzie nie tak, to w jaki sposób można będzie rozstrzygnąć spór nie mając podpisanych dokumentów? Istnieją pewne mechanizmy, możemy powołać świadków i tak dalej, ale są to już większe trudności. Niekiedy w ogóle ciężko sobie wyobrazić jakąkolwiek działalność bez podpisanej umowy, na przykład umowa o prace na okres próbny.w ofercie Kursy dla operatorów wielozadaniowych nośników osprzętów Kursy dla operatorów wielozadaniowych nośników osprzętówBez takiej kontraktu robimy naszą pracę nielegalnie co jest niezgodne z prawem a do tego może mieć poważne konsekwencje. Pamiętajmy w związku z tym o tego rodzaju formalnościach dla własnego interesu. Pomimo tego, iż czasem nie zawsze jest to konieczne i spokojnie możemy zrezygnować z tego typu formalności, to w rzeczywistości najczęściej okazuje się, iż po czasie jest to niesamowicie przydatny dokument. Czytaj też .

Tags: dokument, oryginał, kontrakt, strony