Jak dbać o silnik? Radzimy, co czynić by przedłużyć życie silnika w aucie

Posted on 22/06/2018 8:15am

Dzisiejsze silniki wraz z rozbudowanym osprzętem tworzą układ naczyń powiązanych: usterka jednego elementu ciągnie za sobą prędkie zużycie drugich. Jak troszczyć się o silnik w aucie? Nowy, nietypowy dźwięk jest z początku nieomalże niedostrzegalny, pojawia się jedynie chwilami bądź niknie pośród innych szumów, które w jadącym pojeździe są zupełnie naturalne. Z czasem grzechot nasila się i już wtenczas wiadomo: z napędem jest coś nie tak. Czy to możliwe, iż mamy w perspektywie koszt paru tys. zł, skoro pojazd od nowości przejechał kilkadziesiąt tysięcy km, jest serwisowany w taki sposób, jak każe wytwórca, zadbane, a gwarancja skończyła się dopiero przed paroma miesiącami?
samochód
Author: Real MazdaParts
Source: http://www.flickr.com
O ile jeszcze paręnaście lat wstecz poważne usterki motorów pojawiające się po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów były rzadkością, o tyle dziś są faktycznie plagą. Trzeba zwrócić uwagę, że obecnie producenci licytują się na przebiegi, jakie można pokonać pomiędzy wymianami oleju. Masz nowoczesnego diesla, podróżujesz intensywnie i na krótkich odległościach? Jeśli chcesz nim się cieszyć przez długi czas, a z książeczki serwisowej wypływa, iż olej wymienia się co 30 tys. kilometrów, skróć ten dystans! Wytwórcom aut zależy przede wszystkim na tym, żeby samochód przejechał bez usterki przez okres gwarancyjny oraz jeszcze kawałek. Później jego żywot – z punktu widzenia producenta – traci na znaczeniu. Skutkiem tego między innymi absurdalnie długie odstępy serwisowe, jakie – w opinii wielu mechaników – przyczyniają się do podupadania motorów. Olej zużyty nie tylko ujemnie wpływa na oliwienie, lecz też z opóźnieniem oraz niewystarczająco napina łańcuch rozrządu, a to z kolei może powodować przeskok łańcucha. Nie wahaj się zatem właściwie wcześnie wbić w przeglądarkę hasło: serwisy samochodowe w Krakowie. Więcej szczegółów na stronie http://www.serwis.biz.pl/.
Czego nie lubi napęd? Kierowcy, jacy tuż po skończeniu się gwarancji zgłaszają się do serwisu, uskarżając się na hałasujący napęd rozrządu oraz inne felery, których trudno się spodziewać w nieletnich wozach, częstokroć pokonują swymi czterokołowcami nieduże dystanse. Tymczasem silniki zużywają się najprędzej, jeśli są uruchamiane często oraz na krótki okres, kiedy nie mogą osiągnąć temperatury roboczej. Każde uruchomienie zimnego motoru znaczy, iż przez ułamek sekundy nie będzie on oliwiony, zaś układy nastawne ciśnieniem oleju wymagają sekundy, żeby zacząć pracować prawidłowo. Motory nie kochają także długotrwałej jazdy z maksymalną szybkością, na zbyt niskich albo nazbyt wysokich obrotach.

Tags: samochód, Auto, kierowca