Jak wygląda obecnie rynek pracy w IT, skąd się bierze tak duże zainteresowanie specjalistami w tej branży.

Posted on 09/08/2022 7:36am

Branża IT od wielu lat przeżywa ogromny rozkwit, zawód informatyka jest obecnie jednym z najbardziej popularnych i najlepiej opłacanych. Wszystko wynika z tego, że komputery są coraz częściej wykorzystywane w biznesie i życiu codziennym, i zwyczajnie trzeba wielu pracowników do tego, żeby opracowywać na nie różne programy, testować ich działanie i je wdrażać. Jeszcze przed kilkunastu laty temu przeciętny informatyk kojarzył się z brodatym panem, który o komputerach wiedział wszystko. Obecnie sytuacja prezentuje się zupełnie inaczej - informatyka to tak ogromna dziedzina, że nastąpiły węższe specjalizacje.


programista
Author: Berliner.Gazette
Source: http://www.flickr.com
Ludzie pracujący w tej branży z reguły ograniczają się do jednego lub co najwyżej paru obszarów i w tym zostają ekspertami, a pozostałe rzeczy znają bardzo pobieżnie albo nawet wcale - sporo więcej zobaczysz pod tym adresem. W dużym stopniu będzie to wynikać z faktu, że technologie zmieniają się niezwykle szybko i jest ich tak duża liczba, że przeciętny człowiek nie dałby rady wszystkiego się nauczyć.

Interesujący artykuł? W takim razie nakłaniamy Cię, żebyś przeglądnął następne informacje z serwisu (http://kiszcars.pl/), którą dla Ciebie stworzyliśmy. Kliknij więc w poniższy link.

A jeśli będzie się specjalizował w jakimś konkretnym zagadnieniu, to i tak bez przerwy powinien się dokształcać i zdobywać nowe wiadomości.

Tak dynamiczny rozwój technologii informatycznych przekłada się bezpośrednio na duże zapotrzebowanie na dobrze przygotowanych pracowników. Zresztą wystarczy przejrzeć oferty firm poszukujących ludzi żeby się zorientować, jak duże zapotrzebowanie istnieje na rynku - ogłoszenia takie jak praca programista praktycznie bez przerwy są widoczne, a firmy mimo wszystko mają problemy z zatrudnieniem odpowiednich kandydatów. Wynika to także z tego, że jeszcze do niedawna nasze szkoły wyższe trochę sobie przespały dynamiczny rozwój informatyki i zwyczajnie nie kształciły odpowiedniej ilości studentów.


programista w pracy
Author: Sylvain Kalache
Source: http://www.flickr.com
Obecnie się to trochę zmienia, gdyż wszyscy widzą potrzeby rynku, i na większości uczelni zostały otwarte kierunki związane z nowoczesnymi technologiami. Lecz mając na uwadze ilość niezbędnych ludzi do pracy i tak spodziewać się można, że ogłoszenia analityk it bez przerwy będą się pojawiały. I co najgorsze dla właścicieli firm, to mogą przez spory czas tak sobie wisieć, gdyż stanowisk zaczyna być znacznie więcej niż pracowników. Co rzecz jasna wcale specjalistów od IT nie powinno martwić - co robi analityk it.

Tags: student, PRacownik, specjalista, Informatyk