Jaki jest nakład pieniężny montażu zaczepu do holowania oraz czy do dowolnego auta da się taki hak założyć?

Posted on 19/06/2018 11:04pm

Zamiast kupować samochód dostawczy, można by rozwiązać kłopot transportowania różnych rzeczy w inny sposób. Potrzebne będzie zamontowanie (jeśli go nie ma) zaczepu holowniczego do naszego auta.


Nawet z niewielkiego samochodu można by w tego typu sposób zrobić auto na wypad z całą rodziną.


osiedle
Author: Vantage Development SA
Source: Vantage Development SA
Na dowolnej stacji benzynowej albo w wypożyczalni przyczepka jest do wypożyczenia. prawo jazdy kategorii B daje prawo do holowania samochodem każdej przyczepki w tym przyczepy kempingowej. Prawo jazdy kategorii B+E z kolei daje prawo do ciągnięcia przyczepy, która nie jest lekka oraz lawety. W pierwszej rubryce dowodu rejestracyjnego jest podana dozwolona masa przyczepy hamowanej, jaką może holować samochód. W rubryce O.2 z kolei jest miejsce na podanie dopuszczalnej całkowitej masy przyczepy (kliknij link przyczepa 2 osiowa) niehamowanej, którą można podpiąć do samochodu. Przyczepa również ma własny dowód rejestracyjny oraz w jego rubryce F.2. podana jest kompletna masa przyczepki, która nie może być większa niż ciężar auta. Przyczepka - (przyczepka do minikoparki) hamowana tym odróżnia się od niehamowanej, że posiada ruchomy trzpień, nad jakim jest dźwignia hamulca ręcznego. W przyczepie niehamowanej takiego mechanizmu nie ma.


przyczepka
Author: Patrick Bombaert
Source: http://www.flickr.com


Jest możliwość montażu haka do większości samochodów. Są to zwykle niewielkie samochody. Do nich zamocowanie haka do holowania będzie kosztowało ok. 200 złotych. Będzie to wówczas atrakcyjniejszy cenowo odpowiednik. Za towar uznanego producenta będzie trzeba zapłacić ok. 450 złotych. Jeszcze drożej będzie wtedy, kiedy hak ma być zabezpieczony zamkiem. Istnieją nawet zaczepy za dwa tysiące, lecz to już jest górna granica kosztów. Pamiętać należy, żeby wybrać hak renomowanego wytwórcy. Dużo tanich haków posiada kiepskie zabezpieczenie antykorozyjne. Za montaż zaczepu w warsztacie motoryzacyjnym trzeba zapłacić około dwustu złotych.


Właściciele przyczepek kempingowych powinni pamiętać, że posiadają pewne ograniczenia jeżeli idzie o parkowanie przyczepki. Zestaw samochodu z przyczepką można pozostawić na jakimkolwiek parkingu, natomiast kłopot będzie po odłączeniu przyczepki od auta.

Tags: samochody, parkowanie, prawo jazdy, moc