Jakie są główne obowiązki właściciela samochodu, aby można było nim poruszać po drogach.

Posted on 22/06/2018 5:49am

Jazda samochodem po ulicach i drogach wiąże się z szeregiem obowiązków. Po pierwsze niezbędne jest, żeby pojazd był w dobrym stanie technicznym, ma to ogromne znaczenie nie tylko dla komfortu użytkowania, ale także dla bezpieczeństwa kierowcy i pozostałych uczestników ruchu. Szczególnie ważne to będzie przy takich podzespołach, jak światła czy hamulce, ewentualne zaniedbania w tej kwestii zakończyć się mogą bardzo poważnie.
Praktycznie każdy pojazd powinien raz na rok przechodzić obowiązkowe badania techniczne, a jako potwierdzenie wbijana jest pieczątka w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli w czasie przeglądu zostaną znalezione usterki mające wpływ na bezpieczną jazdę, to należy je naprawić i ponownie się zgłosić na stacji diagnostycznej. Na dużej części stacji diagnostycznej niewielkie części do ciężarówek takie jak na przykład żarówki są dostępne, więc jeśli będzie taka potrzeba można coś takiego kupić i od razu założyć. Zobacz http://grupadbk.com/dbk-group/beneparts/. Jeśli usterka będzie poważniejsza, to niezbędna będzie wizyta u mechanika, gdzie zostanie naprawione wszystko co niezbędne.
ciężarówka
Author: Ingy The Wingy
Source: http://www.flickr.com
Kolejnym warunkiem jeżdżenia aut osobowych po ulicach jest wykupienie ubezpieczenia. Ubezpieczenia komunikacyjne można podzielić na dobrowolne i obowiązkowe, każdy kierowca musi mieć wykupioną przynajmniej obowiązkową polisę OC. W przypadku jakiegoś wypadku czy stłuczki z innym pojazdem chroni ona poszkodowanego przed finansową stratą. To właśnie z tej polisy będzie wypłacone odszkodowanie które umożliwi naprawę pojazdu po uszkodzeniu. Nieposiadanie ubezpieczenia może się wiązać z poważnymi konsekwencjami pieniężnymi.

Kliknij w źródło: ubezpieczenia komunikacyjne.

W pierwszej kolejności w przypadku kontroli trzeba będzie zapłacić kilka tysięcy za jego brak, a poza tym policja zapewne zabierze dokumenty pojazdu. Znacznie poważniej wyglądać to będzie w przypadku spowodowania jakiejś stłuczki. Wtedy koszty naprawy będzie trzeba pokryć z własnych pieniędzy, a w przypadku droższych samochodów mogą one wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Polisę OC należy wykupić na okres jednego roku, więc trzeba pamiętać o jej regularnym przedłużaniu.

Tags: pojazd, stłuczka, stacja diagnostyczna