Jazda autem – o czym powinno się pamiętać w kwestii zdrowia kierowcy?

Posted on 10/12/2020 3:10pm

Osoby, które pragną zdobyć prawo jazdy mają obowiązek wcześniej przejść badania lekarskie. Badania lekarskie dotyczą nie tylko osób, które planują dopiero zdobyć prawo jazdy, ale również kierowców, którzy już zdążyli prawo jazdy zdobyć. Ten ostatni obowiązek dotyczy kierowców jeżdżących zawodowo. Badania kierowców obejmują także badania psychologiczne. Badania kierowców, które prowadzi posiadający określone uprawnienia psycholog transportu składają się z dwóch części.

badania kierowców
Author: MartialArtsNomad.com
Source: http://www.flickr.com
Część pierwsza to wypełniany pisemnie test psychologiczny, część druga to test, który ma za zadanie ocenić sprawność psychoruchową kierowcy. Z kolei kierowcy, którzy mają prawo jazdy kategorii C i D, a więc osoby, które pracują jako kierowca zawodowy zobowiązane są wykonać jeszcze inne badania. Do badań , których wykonanie jest obowiązkowe należy badanie wzroku u okulisty oraz badania neurologiczne. W przypadku kierowców jeżdżących zawodowo niezbędne jest wykonywanie także badań mających charakter ogólny, które mogą wykazać, czy osoba ta choruje na przykład na cukrzycę. Osoby będące diabetykami mogą mieć trudności z uzyskaniem zaświadczenia od lekarza medycyny pracy, które pozwoli im kontynuować pracę w zawodzie kierowcy. Osoby, które wiele czasu spędzają prowadząc samochód bardzo często uskarżają się na bóle pleców. Dolegliwości kręgosłupa są nawet uznane za jedną z chorób zawodowych kierowców. Muszą więc oni dbać naprawdę mocno o swój kręgosłup. Jedną z form dbałości jest rehabilitacja kręgosłupa. Prowadzona fachowo rehabilitacja kręgosłupa obejmuje wiele ćwiczeń, z których niektóre każdy kierowca może wykonywać w zaciszu domowym. W trosce o kręgosłup każdy , kto pracuje jako kierowca zawodowy powinien dbać także o to, aby jego postawa podczas prowadzenia samochodu była właściwa.Więcej na ten temat: rehabilitacja kręgosłupa kraków

rehabilitacja kręgosłupa
Author: Rose Physical Therapy Group
Source: http://www.flickr.com
Każdy kierowca powinien siedzieć w mając wyprostowane plecy, a jego kolana muszą znajdować się niżej od miednicy. Podczas pobytu w domu osoby, które pracują jako kierowca powinni unikać przesiadywania w głębokich fotelach, kręgosłup naprawdę tego nie lubi. Po skończonej pracy dobrze jest na kilka, kilkanaście minut ułożyć się na podłodze z nogami uniesionymi do góry. Taka pozycja sprzyja rozluźnieniu mięśni i kręgosłupa i zapobiega bólom pleców występującym w czasie prowadzenia samochodu. Dzięki temu kierowca może skoncentrować się na pracy, a nie na tym, że w jakiejś części ciała pojawia się ból.

Powiązane artykuły - https://www.rehabilitacje.org/ultradzwieki

Tags: samochód, ćwiczenia, transport, prawo jazdy