Kilka ważnych zasad dotyczących odpowiedniego serwisowania i użytkowania systemów klimatyzacji

Posted on 21/06/2018 9:03pm

Współczesne samochody poza tym, że jeżdżą, to proponują coraz więcej wygód dla kierowcy i pasażera. Jednym z najważniejszych układów, które służą do tego celu, jest klimatyzacja. Całkiem niedawno jeszcze była ona luksusem, za który trzeba było dużo dopłacać, aktualnie otrzymuje się ją w standardowym wyposażeniu nawet w niższych modelach samochodów. Klimatyzacja w naszej strefie klimatycznej może zbyt często się nie przydawać, jednak w lecie jej zalety są niezaprzeczalne.

części samochodowe
Author: Carol VanHook
Source: http://www.flickr.com
Duża część kierowców nawet nie wie, że również zimą powinno się ją używać, i to z dwóch przyczyn. Po pierwsze klimatyzacja powinna pracować przez cały rok, gdyż tym sposobem można przedłużyć jej żywotność. Oprócz tego doskonale może ona osuszać powietrze, więc w deszczowe dni doskonale będzie sobie radzić ze zbyt dużą wilgocią w środku. Aby układ ten mógł długo i bezawaryjnie służyć, to powinien być odpowiednio serwisowany. Warto o tym pamiętać, bo wszelakie zaniedbania w tych kwestiach zakończyć się mogą kosztownymi awariami.

Podstawową czynnością, jaką należy regularnie wykonywać przy układzie klimatyzacji jest kontrola substancji chłodzącej. Ma to ogromne znaczenie dla samego działania układu, jak również dla żywotności wszystkich jego elementów. W czynniku chłodzącym jest również środek smarujący, niedobór którego (idź do serwisupełna analiza-kliknij to łącze) zadaniem jest rozprowadzanie czynnika chłodzącego, naprawa lub wymiana tego podzespołu jest dość kosztowna - dowiedz się więcej o kompresorach klimatyzacji.W przypadku kompresorów może się pojawić kilka różnych usterek, jakie wyłączyć mogą ten element z użytku. Jedną z popularniejszych jest zepsute sprzęgło klimatyzacji, w którym z reguły spaleniu ulega elektromagnes - . Po kilku latach używania warto też pomyśleć o wymianie osuszacza, którego rolą jest usuwać wilgoć z układu. Warto zadbać także o należyty komfort kierowcy i pasażerów, dlatego też powinno się raz w roku układ klimatyzacji dokładnie zdezynfekować, a oprócz tego wymienić filtr w kabinie.

Tags: samochody, element, uszkodzenia