Ogumienie do samochodu

Posted on 19/07/2015 8:03am

opona samochodowa
Source: http://www.flickr.com
Z powodu coraz cieplejszych temperatur, ale też rosnącej liczby opadów w dzisiejszych czasach rewelacyjnym pomysłem jest przejście z opon zimowych na letnie oraz dokładne zabezpieczenie pojazdu przed śliskością. Dlatego też powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by nasz samochód był w jak najlepszej formie. Od dobrego stanu technicznego naszego auta zależy przecież bezpieczna jazda. Nie narażajmy zatem zdrowia bliskich nam osób. Nigdy nie możemy oszczędzać na systematycznych przeglądach u mechanika i bieżących remontach.

W czasie codziennej eksploatacji samochodu używajmy tylko rekomendowane przez naszego mechanika i wysokiej jakości płyny. Każde zaniedbanie może nas kiedyś dużo kosztować.
opona, wymiana opon, ogumienie
Author: mjtmail (tiggy)
Source: http://www.flickr.com
Doskonałe warunki jazdy jak również wspaniałą przyczepność zapewnia kilka firm, lecz jedną z najciekawszych ofert ma marka Continental. Ta firma oferująca ogumienie, nastawiona na wygodę jak również bezpieczeństwo jazdy, jest z pewnością strzałem w dziesiątkę. Dodatkowym atutem akcesoriów Continental jest silnie duża różnorodność oferty – posiada tak rozmaite typy opon jak osobowe, do vana, czy 4 x4.

Ich specjalnością są opony ContiSilent – przyjazne dla uszu oraz ograniczające hałas wewnętrzny dzięki innowacyjnej technologii. Takie opony Continental pod względem zakładania czy bezpieczeństwa jazdy w niczym nie urągają zwykłym oponom. Te ogumienie są w stanie zredukować hałas nawet o 9 dB, choć zależy to od typu pojazdu, jego prędkości i rodzaju drogi. Obecnie takie rozstrzygnięcie jest stosowane przy oponach letnich jak również pasuje do wszystkich rodzajów felg, aczkolwiek aby skuteczność była dobra, należy je montować na wszystkich kołach pojazdu. Bezpieczeństwo zależy od rodzaju gumy - Każdy samochód potrzebuje zestawu dobrych opon o właściwej twardości.

Twardość opon przyporządkowuje je do warunków na drodze, w których służą najlepiej. Opony osobowe można podzielić na zimowe, letnie oraz wielosezonowe. Opony letnie są wykonane z twardej mieszanki gumy, która wytrzymuje duże temperatury i mocno trzyma się rozgrzanej nawierzchni. Opony całoroczne łączą wyznaczniki ogumienia letniego i zimowego i są wykonane z gumy o średniej twardości. Opony zimowe są z kolei wytwarzane z gumy miękkiej, co umożliwia im zachowanie optymalnej przyczepności na błocie pośniegowym i przy dużych mrozach.

O ile opony całoroczne mogą być używane cały rok, o tyle wykorzystywanie opon zimowych lub letnich w nieodpowiednim czasie może doprowadzić do tragedii. Niewłaściwa mieszanka gumy zwiększa drogę hamowania i ogranicza przyczepność. By właściwie ustalić rozmiar opon, da się za pomocą przeróżnych stron internetowych znaleźć parametry i dopasować je do posiadanego auta. Na dodatek, mnóstwo serwisów www zarządza pewnego typu kalkulatorem, jaki biorąc pod uwagę wskaźnik prędkości i indeks nośności kalkuluje szczegółowe wymiary. Najistotniejszą wielkością jest tu średnica opony, jaka podawana jest w milimetrach. Na całościowy wynik składa się wielkość opony oraz jej profil.

Po podzieleniu otrzymuje się średnicę, na podstawie której wybiera się najbardziej pasujące zamienniki. Wyznaczając rozmiar opon jest szansa, aby rozeznać się także, jak wygląda dostępność opon homologowanych do naszego auta. Każdy kierowca, który chce podróżować bezusterkowo i czuć się bezpiecznie na trasie dba o tego typu szczegóły jak właściwy dobór opon. Powinno się w związku z tym zapoznać się z bieżącymi normami i wyznaczyć wymiary dla swojego auta, by następnie ustrzec się niemiłych sytuacji.

Tags: opony, felgi, koła, Lato, guma, kalkulator, samochodu