Parę zdań o olejach do ciągników

Posted on 13/07/2017 7:30am

Rolnicy posiadają w swoich halach ciągniki i różnego typu maszyny rolnicze. Ich używanie wiąże się nie tylko z koniecznością tankowania, dokonywania przeglądów lub zlecaniem ewentualnych usterek. Jednym z elementów wymagających stałej kontroli jest olej silnikowy. W jaki sposób dobrać najlepszy olej? Na które cechy powinniśmy zwrócić uwagę?

silnik
Author: włodi
Source: http://www.flickr.com
Ważna jest lepkość z tej przyczyny iż informuje, w jaki sposób olej zachowuje się zależnie od temperatury w jakiej eksploatujemy maszynę. I tak: im mniejsza wartość przed symbolem W, tym lepiej olej (odnośnik do serwisu) spisze się w niskich temperaturach. Wtedy wolniej zmienia gęstość, przez co łatwiej uruchomić silnik. Przy wyższych wartościach - olej wraz ze wzrostem temperatury wolniej rzednie. W instrukcjach obsługi wielu ciągników znajdują się tabele, które umożliwiają dostosowanie składu oraz właściwości oleju do warunków klimatycznych jakie panują tam gdzie ciągnik będzie eksploatowany. Do chłodniejszego klimatu rekomendowane są oleje o mniejszej lepkości, zaś w miejscach, gdzie temperatura jest wyższa zaleca się gęstsze oleje - wejdź -. W Polsce należałoby wybrać „złoty środek” - dobry olej do ciągnika.http://www.aab-lt.pl/
Author: Gib Goodrich
Source: http://www.flickr.com
Z przyczyn ekonomicznych, najbardziej popularne jest stosowanie olejów mineralnych - produktów destylacji i rafinacji ropy naftowej. Jednak w sytuacjach, gdy traktory muszą działać w wysokich, niskich lub zmieniających się w szerokim zakresie temperaturach lub gdy mamy zamiar bardzo wydłużać przebiegi między kolejnymi wymianami, niezbędne jest stosowanie olejów syntetycznych, wytworzonych przez człowieka. Taki olej do ciągnika dobrze znosi wysokie temperatury i wydłuża żywotność silnika wyraźnie bardziej niż w przypadku olejów mineralnych. Oleje syntetyczne mają jednak pewien minus – dość wysoką cenę, skutkiem czego stosowane są tylko wówczas, gdy wymagają tego niełatwe warunki pracy ciągników. Warto dodać, iż producenci starają się coraz lepiej dopasowywać swoje oleje do aktualnie produkowanych silników, nierzadko indywidualizując pod określone marki.

Tags: traktor, asortyment, ciągnik, cylinder