Pojazdy mechanicznie, tak samo zresztą jak i pozostałe maszyny czy sprzęty skonstruowane przez ludzi, wymagają regularnej konserwacji

Posted on 09/03/2018 11:26am

Każdy pojazd jest zbudowany z wielu niewielkich i tych dużych części, które w miarę upływu czasu trzeba regularnie wymieniać. Na częstość serwisowania danej części wielki wpływ ma sposób eksploatacji fiata czy mercedesa. Jeżeli właściciel wozu codziennie jedzie nim do biura i dodatkowo pracuje w potężnej i wiecznie zakorkowanej aglomeracji, to musi on dość często rezerwować terminy w zakładzie mechaniki samochodowej. Być może w tym miejscu myślimy tylko o wymianie aż zbyt oczywistych części bądź układów, ale praca silnika, układu zawieszenia, jak również bezpieczeństwo pasażerów jest zależne od stanu małych części. W tym felietonie skoncentrujemy się na filtrach, w które bywa wyposażony typowy pojazd poruszający się po polskich autostradach.


pod maską
Author: JOHN LLOYD
Source: http://www.flickr.com
Filtr kabinowy bywa umieszczany w seatach czy peugeotach z jednego bardzo ważnego powodu. Znacznie poprawia on jakość powietrza, jakie dostaje się do kabiny. Przezorni i rozważni nabywcy używanych aut od razu wymieniają ten filtr, nie do końca wierząc zapewnieniom dotychczasowego współwłaściciela, który uparcie twierdzi, że niedawno go wymienił. Przede wszystkim alergicy muszą uważać, bowiem pył i inne alergeny mogą nasilić objawy choroby.

Tymczasem mniej doświadczonym taksówkarzom, a szczególnie paniom, filtry powietrza mogą na początku mylić się z filtrami kabinowymi - jeżeli oczywiście pod uwagę bierzemy nazewnictwo, które jest nieco mylące. Powietrze wlatujące pod maskę jest zanieczyszczone, zatem należy go ciągle oczyszczać, a konkretniej filtrować. Kupując filtr powietrza właściciele pojazdów poszukują pewnego kompromisu: jeżeli filtr będzie absorbował prawie każde ziarnko pyłu, to jednocześnie do silnika będzie docierać o dużo mniej powietrza, co rzecz jasna w niekorzystny sposób odbije się na jego mocy. Kierowcy z wieloletnim stażem rekomendują filtry powietrza wykonane z papieru, choć na rynku dostępne są też te siateczkowe.


Olej napędowy
Filtry oleju także spełnia niezwykle ważną rolę - oczyszcza olej, który następnie trafia do silnika. Wysokiej jakości paliwo oraz wysokogatunkowy, jak też dobrze oczyszczony olej są gwarantem wydajnej pracy jednostki napędowej. Jedynie niektórzy kierowcy własnoręcznie wymieniają filtry oleju - zazwyczaj właściciele samochodów nie mają czasu albo wymaganego sprzętu. Stąd wykonanie tego zadania powierzają uznanym przez klientów zakładom mechaniki samochodowej.

Tags: Auto, kierowca, części