Spedycja i transport – podobieństwa i różnice

Posted on 18/08/2017 8:16am

Pewnie sporo osób spotkało się z wyrażeniem spedycja. Występuje ono w zestawieniu z takimi wyrazami jak: usługi transportowe czy logistyka. Spedycja to bowiem nic innego aniżeli organizacja transportu oraz logistyki. Polega na opracowaniu, koordynacji a także realizacji przewozu jakiegoś towaru. Parają się nią z reguły wyspecjalizowane przedsiębiorstwa spedycyjne posiadające właściwe certyfikaty aparat przewozowy a także wykwalifikowaną załogę.

transport i spedycja
Author: Jean-Pierre
Source: http://www.flickr.com

Spedycja może być przeprowadzana zarówno na terenie danego kraju, jak i poza jego terytorium.

Spedycja międzynarodowa
Firmy parające się spedycją na ogół posiadają również odpowiednią specjalizację. Niektóre zajmują się głównie organizacją transportu materiałów drogą morską, inne lądową, kolejne lotniczą (http://www.leaderlogistics.pl/logistyka-kontraktowa/). W dobie rozwijającej się globalizacji znaczną popularnością cieszy się spedycja międzynarodowa - leaderlogistics.pl/transport-miedzynarodowy/. Obejmuje ona towary pełnokonterenowe a także drobnicowe. Niejednokrotnie firmy oferują dodatkowo pośrednictwo oraz doradztwo w organizacji odpraw celnych jak również pomoc przy załatwianiu formalności.
doradztwo transportowe
Author: Olender
Source: http://www.kontrolaitd.pl/


Transport międzynarodowy – Polska nie odstaje
Spedycja międzynarodowa łączy się z takim pojęciem jak transport międzynarodowy czy transport spedycja międzynarodowa. Polska nie ma powodów do wstydu w tej kwestii, jako że krajowy system komunikacyjny funkcjonuje niezmiernie dobrze. Ze względu na środkowoeuropejską lokalizację, transport częściowy w Polsce jest istotną dziedziną gospodarki. Przedsiębiorstwa specjalizujące się w tego typu usługach w szeregu przypadków posiadają również propozycję tranzytową. Odbywa się ona zwykle w kierunkach północ – południe a także wschód – zachód.

ADR – kursy dla bezpieczeństwa
Przedsiębiorstwa zajmujące się transportem artykułów niebezpiecznych są zmuszone przeszkolić kierowców w owej kwestii. Realizowane są specjalne kursy z zakresu ADR, których ukończenie zapewnia stosowny certyfikat obowiązujący na terenie całej Europy. Ponadto przedsiębiorstwa specjalizujące się w załadunku, rozładunku czy też przewozie produktów niebezpiecznych muszą posiadać w swoich szeregach doradcę do spraw bezpieczeństwa w przewozie produktów niebezpiecznych (ADR). Taki obowiązek narzuca nasze państwo. Zobacz więcej na stronie www.leaderlogistics.pl/.

Tags: gospodarka, logistyka, Spedycja